Azure Azure Security

Azure App Servis Sertifika Satın Alma İşlemleri

Avatar
Written by Emre Martin

App Service Certificate Azure portal üzerinden SSL sertifika satın alabilmenizi ve yönetmenizi sağlayan bir servistir. App Service Certificate üzeriden satın aldığımız sertifikalar Azure Key Vault üzerinde saklanır, Bu sertifikalar tüm Azure servisleri (App Services, Function vs.) için kullanılabileceği gibi non-Azure diğer servisler içinde kullanılabilir. Bunun için sertifikanın PFX halini (ihtiyaca göre .cer yada .key olabilir) export ederek almanız gerekir.

Not: Eğer sahip olduğunuz App Service Plan F1 ise Custom SSL desteklenmemektedir.

Azure Portal -> All Services -> App Service Certificates yolunu izleyerek servise erişiyoruz.

Naked Domain Host Name kısmına sertifikanızda yer almasını istediğiniz host name’i yazıyoruz.

Certificate SKU kısmından satın almak istediğiniz sertifika SKU’sunu seçiyoruz. Eğer satın alacağınız sertifikayı sadece root domain (www.azuredocs.com gibi) için kullanmak istiyorsanız S1 Standart, Root domain ve tüm sub domain’ler için kullanmak istiyorsanız W1 Wilcard seçmelisiniz. Willcard sertifika *.azuredocs.com şeklindedir ve “*” yerine dilediğiniz subdomain’i yazabilirsiniz. (blog.azuredocs.com, portal.azuredocs.com gibi)

Güncel sertifika fiyatlarına buradan erişebilirsiniz.

Hostname ve sertifika SKU’sunu seçtikten sonra Create diyerek sertifikamızı oluşturuyoruz.

Azure App Service Certification üzerinden satın aldığımız sertifikaların Azure Key Vault servisi üzerinde saklandığından bahsetmiştik. Bu adımda sertifikamız için key vault servisini oluşturuyoruz.

Azure Key Vault Nedir ?

Azure Key Vault Backend’de bulunan HSM (Hardware Security Modules) modulü ile Secrets (Access Tokens, API Keys, Passwords), Keys (Encryption Keys) ve Certificatesların güvenliğini donanımsal olarak en üst seviyede tutmamızı sağlayan bir servistir.

Key Vault sersinide oluşturduktan sonra Naked Domain Host Name olarak vermiş olduğumuz domain name’in bizim olduğunu kanıtlamamız gerekiyor.

Domain verification işlemini E-mail, DNS yada web ftp ile yapabilirsiniz.

 

Artık sertifikamız hazır, Güle güle kullanın

App Service SSL Sertifikasının PFX olarak Export Edilmesi için bu yazımı takip edebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect