Azure Azure Virtual Desktop

AVD Kişisel Masaüstü için Otomatik Ölçeklendirme Genel Kulanımda

Avatar
Written by Emre Martin

Geçtiğmiz günlerde Azure Virtual Desktop, Kişisel Masaüstü (Personel Desktop) için Otomatik Ölçeklendirme özelliği duyuruldu. Bu özellik ile host pool içerisindeki Kişisel session host makinaları kapatılır veya hazırda bekletme moduna alınır ve gerektiğinde tekrar başlatılarak maliyetlerin optimize edilmesini sağlar.

Kişisel Masaüstü Otomatik Ölçeklendirme, Host Pool içerisindeki Session Host makinalarını zamanlamaya göre Start VM on Connect özelliğini kullanarak otomatik olarak başlatır ve ardından kullanıcı oturum durumuna (oturum kapatma/bağlantıyı kesme) bağlı olarak makinaları deallocate eder yada şuan için hala önizlemede olan hibernate özelliğini kullanarak hazırda bekletmeye alabilir.

A screenshot of a scaling plan in Azure Virtual Desktop called “fullweek_schedule”. The ramp-down is shown as repeating every day of the week at 6:00 PM Beijing time, starting VM on Connect. Disconnect settings are set to hibernate at 30 minutes. Log off settings are set to shut down after 30 minutes.

Otomatik Ölçeklendirme özelliğini Hibernate-Resume seçeneği ile kullanmak isterseniz öncelikle bu özelliği Azure üyeliğinizde kayıt ettirmeniz gerekmekte:

A screenshot of a computer Description automatically generated

Daha fazlası için:

https://techcommunity.microsoft.com/t5/azure-virtual-desktop-blog/personal-desktop-autoscale-on-azure-virtual-desktop-generally/ba-p/3993783

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect