Azure Azure WVD

AVD Ortamlarınızı Nerdio ile Yönetin

Avatar
Written by Emre Martin

Nerdio Azure Marketplace adı ile Nerdio Manager for Enterprise; Azure Virtual Desktop ortamlarını dağıtmanıza, yönetmenize, ölçeklendirmenize ve tüm bunları otomatik olarak yapabilmenize olanak sağlayan PaaS bir yönetim çözümüdür.

Son zamanlarda sıkca AVD projeleri yapan biri olarak söyleyebilirim ki, Nerdio planlama ve yapılandırma aşamasında harcamanız gereken zamanı ciddi oranda azaltıyor. Nerdio olmadan olmaz mı ? Tabikide olur ancak Nerdio ile AVD kaynakları üzerinde sahip olduğunuz yönetim ve otomasyon kabiliyetini bir kaç gün harcayıp oluşturacağınız farklı çözümler ile (Azure Automation, logic app, runbook vs.) sahip olmanız çok zor.

Nerdio ile Neler yapabilirsiniz ?

 • Tüm AVD ortamınızı Azure Portal’i ziyaret etmeden kurabilir ve yönetebilirsiniz. Farklı Azure üyelikleri altında bulunan mevcut AVD ortamınızı yönetmek için Nerdio ile ilişkilendirebilirsiniz.
 • Auto Scaling özellikleri CPU/Memory kullanımına, ortalama\aktif kullanıcı sayısına göre session host makinaların start-stop durumlarını kontrol edebilir, dilerseniz Burst kapasite ile gerekli olması durumnda yeni session host makinalarının oluştulmasını sağlayabilirsiniz.
 • File Share Auto Scaling özelliği ile Azure File paylaşımlarını kontrol edebilir, IOPS gereksinimize yada kapasite gereksinimlerinize göre Azure File paylaşımlarının boyutlarının otomatik olarak değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Power Management seçenekleri ile session host makinalarını aktif\pasit kullanıcı sayısına göre otomatik olarak start-stop yapabilirsiniz.
 • Spot VM instances ve Ephemeral OS diskleri kullanarak oluşturacağınız makinalar ile maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.
 • Marketplace yada sahip olduğunuz VM’leri kullnarak Master\Golden imajlar oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz imajların yedeklenmesini ve Azure bölgeleri arasında replike olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Otomasyonları kullnarak otomatik olarak aktif/aktif host pool dağıtımı ile DR yapılandırmasına sahip olabiliriniz.
 • Scripted Action’lar ile mevcut ve yeni oluşturacağınız session host makinaları üzerinde çalıştıracağınız script’ler ile dilediğiniz aksiyonları alabilirsiniz.
 • Bir kaç tıklama ile host pool içerisindeki tüm session host makinaların güncel imaj ile yeniden dağıtabilir, makina boyutlarını değiştirebilir ve tüm bu aksiyonları zamanlayabilirsiniz.
 • Azure Files & AD ve FSlogix entegrasyonunu arayüzden gerçekleştirebilir, zamanlanmış görevleri kullanarak kullanıcı profillerini shrink (küçültme) yapabilirsiniz.
 • Daha fazlasına ve fiyatlandırma ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Nerdio for Enterprise  çözümünü Marketplace üzerinden dağıtıp  30 günlük trial sürümü ile test edebilirsiniz.

 Nerdio for AVD

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect