Azure Azure Monitoring

Azure Eylem Grupları ve Azure Servislerinin Izlenmesi

Avatar
Written by Emre Martin

Azure Action Groups Nedir ?

Azure Eylem Grupları (Azure Action Groups) Azure Monitor ve Service Health içerisinde tektiklenen bir alarm sonucunda yürütülecek eylemleri tanımlamanıza olanak sağlayan gruplardır. Bu eylemler; kullanıcılara alarm ile ilgili bilgilendirme SMS/E-mail göndermek, Runbook çalıştırarak farklı aksiyonlar almak yada webhook ile bu alarm’ları mevcut ITSM çözümüne gönderip ticket’lar oluşturmak olabilir. Gereksinime bağlı olarak farklı alarmlar için aynı eylem grubu kullanılabilir yada farklı eylem grupları oluşturulabilir.

Azure Portal ile Eylem Gruplarının Oluşturulması

Azure Portal All Services -> Alert -> Manage Action yolunu izleyerek var olan grupları yönetebilir, Add Action Group diyerek yeni eylem grupları oluşturabilirsiniz.

Azure Action Groups Nedir ?Action Type Oluşturacağınız eylem grubu için alınacak aksiyonu ifade eder. Azure Eylem grupları ile alabileceğiniz aksiyonlar için aşağıdaki Azure hizmetleri kullanılabilir.

Azure Action Groups,

Eğer aksiyon türü olarak SMS yada E-maili seçtiyseniz:

Gönderilecek e-mailer şu adreslerden gönderiliyor olacaktır:

  • Azure-noreply@microsoft.com
  • azureemail-noreply@microsoft.com
  • alerts-noreply@mail.windowsazure.com

Ayrıca 1 saat içerisinde en fazla 100 E-e-mail ve 5 dk içerisinde en fazla 1 SMS gönderilebilmektedir.

Eylem grubunu oluşturduktan sonra Service Health üzerinden hangi alarm durumunda bu eylem grubunu kullanılacağını tanımlıyoruz;

Azure Eylem Grupları

Service kısmından hangi Azure servisleri için bilgilendirilmek istendiğimizi ve Region kısmından hangi Azure bölgeleri için bu servisleri takip etmek istediğimizi seçiyoruz.

Service Health Criteria kısmından ilgili servisler ile ilgili; problem, planlı bakımlar ve Sağlık/Güvenlik önerileri gibi hangi durumlarda bilgilendirme almak istediğimizi seciyoruz ve sonrasında oluşturmuş olduğumuz eylem grubuna atıyoruz.

Azure Action GroupsGörüşmek üzere.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect