Azure Azure Active Directory

Azure Active Directory Özel Alan Adı Ekleme Adımları

Avatar
Written by Emre Martin

Her bir Azure AD tenant’ı başlangıçta azuredocslab.onmicrosoft.com şeklinde bir alan adıyla gelir, otomatik olarak oluşan bu alan adı silinemez ve değiştirilemez fakat sahip olduğumuz özel alan adlarını (Custom) Azure AD ‘ye ekleyebilir ve sonrasında birincil alan adı olarak belirleyip kullanabilirsiniz.

Azure AD’ye özel bir alan adı ekleme adımları şu şekildedir:

  1. Özel etki alanının Azure AD eklenmesi
  2. Gerekli DNS kayıtlarının oluşturulması
  3. Eklenen alan adının doğrulanması

Özel alan adı eklemek için Azure portal -> Active Directory -> Custom Domain Names yolunu izleyerek +Add Custom Domain seçeneği ile eklemek istediğimiz alan adını yazıyoruz.

Azure Active Directory Custom Domain

*Önemli bir not: Eklediğiniz özel alan adının başka bir Azure AD tenant’ında ekli olmaması aksi taktirde doğrulama adımını geçemezsiniz. Alan adını doğrulamak için DNS üzerinde aşağıda görüldüğü gibi TXT yada MX kaydı açmamız gerekiyor.

Azure Active Directory Custom Domain

Azure Portal -> Azure DNS üzerinden ilgili DNS bölgesine erişip +Record Set diyerek doğrulamak için gerekli TXT kaydını oluşturuyorum.

Azure Active Directory Custom Domain Ekleme

Eklemiş olduğunuz DNS kayıtlarının güncellenmesi DNS hizmeti nereden aldığınıza göre değişiklik gösterebilir. Ben Azure DNS servisini kullandığımdan saniyeler içerisinde açtığım kayıtlar güncelleniyor.

Azure Active Directory Custom Domain

Alan adını Azure AD üzerine eklemiş ve doğrulamış olduk artık kullanıma hazır.

Görüşmek üzere.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect