Azure Azure App Services Azure Backup

Azure App Servis Ortamlarının Yedeklenmesi

Avatar
Written by Emre Martin

Azure App Servis Backup and Restore özelliğini kullanarak app servis ortamlarınızı manuel yada zamanlanmış olarak yedekleyebilir, bu yedekleri süresiz olarak saklayabilir ve gerek duyulduğunda bu yedeklerden geri yükleme yapabilirsiniz. Azure storage account içerisinde tutulan bu yedekler; App yapılandırma ayarları, Dosya içerikleri ve App’in sahip olduğu veritabanını içerir.

Azure App Backup özelliği ile aşağıdaki veritabanları yedeklenebilir:

  • SQL Database
  • Azure Database for MySQL
  • Azure Database for PostgreSQL
  • MySQL in-app

Limitasyonlar ve Gereksinimler

App servis backup özelliğini kullanabilmek için App Servis planın Standard yada Premium tier olması gereklidir. Premium tier Standard tier’e göre daha fazla günlük yedeği alınabilmesini destekler.

Yedeklemek istediğiniz App servis ile aynı Azure üyeli altında bir Storage Account ve container’a sahip olmanız gereklidir. Storage Account üzerindeki firewall ayarlarında bulunan “Allow trusted Microsoft Services to Access This Storage Account” seçenği ile Microsoft servislerinin storage account’a erişimine izin verilmiş olmalıdır.

Yedekleyeceğiniz App servis ve veritabanı boyutu 10 GB’dan fazla olamaz.

TLS özellikli MySQL ve PostgreSQL veritabanı yedeklemeleri desteklenmez.

Ilk yedekleme yapılandırması için Azure Portal -> All Services -> App Services -> App Name -> Backup yolunu izleyerek yedekleme için kullanılacak storage account ayarlamalarını yapıyoruz.

Azure App Servis Backup

Sahip olduğum web app Mysql in-app veritabanı olduğundan burada listelenmemekte çünkü Mysql in-app veritabanları otomatik olarak yedeklenmektedir. Backup diyerek ilk yedeklemeyi başlatıyorum.

Azure App Servis Backup

Yedekleme için yapılandırmış olduğuz storage account içerisinde her yedekleme için .log, .xml ve .zip adında 3 adet farklı doysa oluşturulacaktır. Zip dosyasını storage account üzerinden farklı bir lokasyonada indirebilirsiniz.

  • Log file: Yedekleme ayrıntılarının bulunduğu log dosyası
  • XML file: Yedekleme yapılandırma ayrıntılarının bulunduğu xml dosyası.
  • Zip file: Web sitesi ve veritabanının yedeği.

Azure App Servis Backup

Log dosyaları yada statik içeriğe sahip görsellerin her seferinde yedeklenmesini istemeyebilirsiniz bu durumda D:\home\site\wwwroot dizini altında_backup.filter adında bir dosya oluşturarak yedeklemeden hariç tutmak istediğiniz dosyaları aşağıdaki formatta belirtmemiz gerekir. D dizinine ftp yada kudo konsol ile bağlanabilirsiniz.

\site\wwwroot\Images\gorsel.png
\site\wwwroot\Images\Gorseller
\site\wwwroot\Images\2018
\site\wwwroot\Images\2017

Bu arada başlatmış olduğumuz yedekleme tamamlandı.

Azure App Servis Backup

Görüşmek üzere 😊

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect