Azure Azure Network

Azure Cross-Region Load balancer 

Avatar
Written by Emre Martin

Azure Load Balancer OSI modelinin TCP/IP katmanında (layer-4) çalışan, bölgesel bir yük dengeleme çözümüdür. Bölgesel olarak isimlendirilmesinin sebebi Load Balancer’ın belirbi bir Azure bölgesi içerisine (West Europe, North Europe v.b) dağıtılıyor olmasıdır. Her ne kadar Azure Load Balancer Availability Zone dağıtımını desteklesede bir Azure bölgesinin tamamen erişilmez olması durumunda Load Balancer ve Backend’teki uygulamaların (sanal makinaların) erişilmez olması demektir. Bu gibi senaryoların önüne geçmek için farklı Azure bölgelerine uygulamlarımızı konumlandırarak Azure Load Balancer ile yük dağıtımı yapabiliyor olsakta buradaki en büyük sıkıntı, kullanıcıların hangi backend’e yönlendirileceğini yönetememizdir. Bu durumda Avrupadaki bir kullanıcı West Europe yada North Europe bölgeleri yerine Amerika’da bulunan bir sunucuya yönlendirilebilir ve buda ciddi bir geçikmeye yaşanmasına sebeb olur.

Tüm bunlara çözüm olarak Azure Load Balancer Global SKU (Cross Region olarakta bilinmekte) duyuruldu. Standard Load Balancer’ın aksine Küresel (Bölge bağımsız) olan bu SKU, çoğrafi yakınlık yük dengeleme algoritması kullanarak, Front Door’da olduğu gibi kullanıcı isteklerini en düşük geçişmeye sahip olan backend’e yönlendirebilmekte.

Yukarıdaki görselde gösterildiği gibi Global Load Balancer, Regional load balancer’ların önüne Frontend olarak dağıtılır; diğer bir değişle Global Load Balancer ile backend olarak sadece Regional Load Balancer kullanabilirsiniz.

Bir uygulamaya erişmek için Global Load Balancer’a gelen istek, en düşük geçişmekte sahip olan backend’teki Regional Load Balancer’a yönlendirilir.

Global Load Balancer vs Front Door

  • Global Load Balancer OS modelinin Layer 4, Front Door Layer 7 ise katmanında çalışır.
  • Global Load Balancer gelen istekleri direk olarak client IP’sini kullanarak backend’e yönlendirirken, Front Door’da client IP bilgisi için header kullanılır.
  • Global Load Balancer’ın Public IP’sini Azure üyeliğinizin bir parçasıdır tüm kontrol sizdeyken, Front Door’da Public IP instance’ oluşturmanızla otomatik olarak oluşur.

Şuan için önizleme olarak duyurulan bu Global Load Balancer sadece belirli Azure bölgelerinde kullanılabilmekte. Daha fazlası için:

https://azure.microsoft.com/en-gb/blog/build-a-globally-resilient-architecture-with-azure-load-balancer-2/

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect