Azure Azure PaaS Azure Storage

Azure Data Share ile Hızlı ve Güvenli Veri Paylaşımı

Avatar
Written by Emre Martin

Azure Data Share Nedir ?

Organizasyon dışındaki kuruluşlarla veri paylaşımı karmaşık, maliyetli ve genellikle işletmelerin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve politikların denemetiminden yoksundur. Azure Data Share; Azure servislerini kullanarak veri kümelerinizi Azure ortamına sahip kullanıcılar yada organizasyonlar ile belirli bir andaki yada düzenli olarak güncellenen verilerinizi paylaşmamıza olanak sağlayan bir Platfrom as a Service aracıdır. Azure Data Share servisi herhangi bir alt yapı gerektirmeden Azure üzerideki Azure Storage, Azure Data Lake Storge, Azure SQL DB gibi Paas servisleri ile birlikte calışabilir.

Azure Data Share Nasıl Çalışır ?

Azure Data Share Nasıl Çalışır ?

Azure Data Share Snapshot-based sharing ve In-place sharing olarak iki seçenek sunar.

Shapshot Share: Paylaşılan verilerin tamamı alıcının Data Share hesabı altına push yönetimi ile kopyalanır, orjinal verilere alıcının erişimi olmaz ancak her zaman verilerin en son sürümüne sahip olmaları için kendileriyle paylaşılan verilerin düzenli ve artımlı (Incremantal) güncellemelerini alabilirler. Snapshot Share ile paylaşılan veriler Azure Blob Storage, Azure Data Lake Storage Gen1, Azure Lake Storage Gen2, Azure SQL DB ve Azure Synapse SQL pool üzerinde saklanabilir. Son güncel listeye buradan erişebilirsiniz.

Azure Data Share

In-Place Share: Paylaşılan verilen kopyalanmaz, bulunduğu yerde erişilebilirdir. Alıcı kişi ile yapılan paylaşım sonrası kaynak-hedef arasında sembolik bir link oluşturulur ve kaynak veride yapılan bir değişiklik anlık olarak alıcı tarafından okunabilir. In-Place Share şuan için sadece Previw olarak Azure Data Explorer’da desteklenmektedir.

How Azure Data Share Works ?

Fiyatlandırma:

Azure Data Share; Dataset Snapshot ve Snapshot Execution işlemlerine göre dakikalık olarak fiyatlandırlır. Dataset Snapshot Dataset’lerin kaynaktan hedefe taşınması işlemdir. Snapshot Execution ise kaynaktan hedefe taşınan dataset’ler için gerekli olan kaynaklardır.

Daha fazlası için Tıklayınız.

Kullanabilirlik:

Azure Data Share şuan için Canada ve belirli Amerika bölgelerinde kullanılabilir durumdadır.

Güncel liste için Tıklayınız

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect