Azure Azure Storage

Azure Managed Disk Nedir ? 

Avatar
Written by Emre Martin

Azure Managed Disk Nedir ? 

Azure Managed Diskler IaaS ortamınızdaki VM’leriniz disk yönetimini ve ölçeklendirilmesini basitleştirir. Sadece Disk türünü  (Premium yada Standart) ve ihtiyacınız olan disk boyutunu belirttikten  sonra Managed disklerler arka planda sizin adınıza Storage yönetimi gerçekleştirir.

Managed Disk’ler öncesinde ;  VM’lere ait disklerin (VHD) depolanacağı bir storage account oluştururduk ve her storage account’un bir IOPS limiti olurdu. Mevcut sistemin scale up durumlarında bu IOPS limiti aşıp performans problemleri yaşanmaması adına ekstra storage accountlar oluştururuduk.

Managed Disk’ler ile birlikte bu IOPS limitasyonu ve storage yönetim zahmeti ortadan kalkmış oldu.

Azure Managed Disk Nedir ? 

Managed Disk’ler  Premium (SSD) ve Standart olmak üzere 2 farklı performans tier’i sunmaktadır.

Managed Disk kullandığızda aşağdaki kriterlere göre ücretlendirme yapılır;

   • Storage Type (Standart & Premium)
   • Disk Size
   • Number of Transaction ( Premium Disk’ler için geçerli değildir )
   • Outbound Data Transfers
   • Managed Disk Snaphosts

Azure Managed Disk Prices

Managed disklerin bir diğer güzel özelliği ise Disk Snapshot özelliğini kullanarak her hangi bir anda Managed Disk’lerinizin ( Storage seviyesi snapshot – VM Snapshot ile karıştırılmamalıdır. ) snapshot’ını alabilirsiniz. Alınan snapshotlar kaynak disklerinden bağımsızdır ve yeni managed diskler yaratmak için kullanılabilirsiniz.

Azure Managed Disk Nedir ? 

Azure Managed Disk Nedir ? 

Ayrıca Managed Diskler custum imajlar oluşturmanıza olanak sağlar. Çalışan sanal makinanızın snapshot’unu alarak imaj oluşturabilir ve yeni makinalar deploy etmek  için kullanabilirsiniz.

Azure Managed Disk Nedir ? 

Imajını aldığınınız sanal makinayı isterseniz imaj oluşturduktan sonra otomatik olarak silebilirniz.

Azure Managed Disk Nedir ? 

Premium Managed disk fiyatlandırması Premium Unmanaged Disks’ler ile aynı olurken, Standart Managed diskler ile Unmanaged Standart disk fiyatlandırması arasında ufak fiyat farkları görülebiliyor fakat Microsoft Standart Managed diskler şuan için (ilk 6 ay)  %50 indirimli olarak kullanım fırsatı sunuyor 🙂 Fiyatlandırma ayrıntıları için tıklanıyız.

Faydalı olması dileğiyle. 🙂 

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect