Azure

Azure Proximity Placement Groups Nedir ?

Avatar
Written by Emre Martin

Azure Proximity Placement Group Nedir ?

Microsoft, Azure Proximity Placement gruplarını, uygulamalarınızla ilişkili sanal makinalar arası ağ gecikmesini minimum seviyeye indirmek için kullanabileceğiniz bir gruplama yeteneği olarak tanımlamakta.

Azure’da bulunan sanal makinalarınızı aynı Azure bölgesi (Azure Region) içerisinde konumlandırmak yada tek bir availability zone içerisinde tutmak sanal makinalar arasındaki fiziksel mesefeyi düşürecektir ancak availability zone kavramının aynı bölgedeki fiziksel veri merkezi grupları olduğunu göz önünde bulundurursak sanal makinalar arasında yinede networksel bir gecikme olacaktır bu durum SAP, Bankacılık, Finans gibi nano saniyelik geçikme gerektiren uygulamar için istenen bir durum değildir.

Diğer bir seçenek olarak Accelerated Networking’i ektinleştirmek Azure sanal makinalar arası gecikmeyi bir ölçüde azaltacak olsada sanal makinaların aynı veri merkezi içerisinde olacağının bir garantisini vermez.

Proximity Placement Group (PPG), sanal makinalar arası ağ gecikmesyi minimum seviyeye  indirebilmek için sanal makinaları mantıksal gruplar içerisine alarak mümkün olan en yakın mesafede tutulmalarını sağlar.

.Single VMAvalability SetAvailability ZoneProximity Placement Group
SLA99,0*%99,95%99,99%
Gecikme< 1 ms> 1 ms> 1 ms**

*Sadece Premium SSD
**Önemli derece 1 ms’nin aşağısında.

Proximity Placement Group’lar aşağıki senaryolar için uygundur;

  • Bağımsız sanal makinalar arasında düşük gecikme ihtiyacı olan durumlarda,
  • Tek bir availability set veya virtual machine scale set sanal makinalar arasında düşük geçikme ihtiyacı olan durumlarda,
  • Birden fazla availability set veya virtual machine scale set VM’ler arasında düşük geçikme ihtiyacı olan durumlarda,
  • Farklı makina boyutları kullanan birden fazla uygulama katmanı arasında düşük gecikme süresi gerektiren durumlarda.

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect