Azure Azure Cost Azure Storage

Azure Storage: Kurumsal Veri Yaşam Döngüsü Yönetimi

Avatar
Written by Emre Martin

Azure Blob Storage üzerinde verilerimizi en uygun maliyet ile saklayabilmemiz için Hot, Cool ve Archive üç farklı katman (Tier) bulunmaktadır. Seçeceğimiz katman, blob storage üzerinde saklayacağımız verilerin önem ve erişim sıklığına göre değişiklik gösterir, her katmanının maliyet ile doğrudan ilişkili kararkteristlik özellikleri ve kullanım amaçları bulunmaktadır.

Azure Storage Access Tier

Örneğin Hot storage üzerinde sahip olacağımız her GB verinin maliyeti Cool yada Archive storage’den fazladır. O zaman tüm verilerimizi archive üzerinde mi tutalım ? Tabikide hayır çünkü Archive storage üzerinde bulunan verilere erişimin maliyeti de Cool storage’den daha fazladır 😊

Azure Blob Storage Lifecycle

Kısaca özetlemek gerekirse;

  • Hot – Sık erişilen verileri depolamak için optimize edilmiştir
  • Cool – En az 30 gün boyunca nadiren erişilen ve depolanan verileri depolamak için optimize edilmiştir.
  • Archive – Esnek gecikme gereksinimleriyle (saat sırasına göre) en az 180 gün boyunca nadiren erişilen ve depolanan verileri depolamak için optimize edilmiştir.

Peki Nedir bu Blob Storage Lifecycle ?

Storage Lifecycle oluşturacağımız kurallar doğrultusunda general purpose v2 yada blob storage üzerindeki verilerimizi otomaik olarak farklı storage katmanlarına taşıyabilmemizi ya da silebilmemizi sağlayan politikalardır.

İlk iki ay boyunca sık erişilecek, sonraki üç ay boyunca nadiren erişilecek ve sonrasında neredeyse ayda bir yada iki kez erişilecek ve beş yil boyunca saklamanız gereken verilerinizin olduğunu düşünün. Başlangıç olarak Hot, Sonrasında Cool ve daha sonra Archive storage kullanmak mantıklı gibi duruyor. İşte storage lifecycle burada devreye girerek katmanlar arasında bu geçişi otomatik olarak belirlemiş olduğumuz kurallar doğrultusunda gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Azure Portal -> Storage Account üzerinden Lifecycle Management kurallarına erişebilir ve yeni kural setleri oluşturabilirsiniz.

Blob Storage Lifecycle

Oluşturduğumuz bu kural ile;

  • Hot Storage üzerindeki veriler son değişiklikten 60 gün sonra Cool storage üzerine taşınacak,
  • Cool Storage üzerindeki veriler son değişiklikten 90 gün sonra Archive storage üzerine taşınacak,
  • Ve bu veriler 5 yil sonra Blob storage üzerindeki silinecek.

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect