Azure Azure WVD FsLogix

Redirections.xml ile AVD Kullanıcı Profil Boyutlarını Kontrol Altında Tutun

Avatar
Written by Emre Martin

Fslogix kullanılan AVD ortamında varsayılan olarak kulanıcı profili içerisinde bulunan tüm klasörler (TEMP Folder ve IE cache haric)kullanıcıya ait VHD içerisine yazılır. Kullanıcı FSlogix kullanarak makinaya bağlandığında yine varsayılan olarak C:\user dizini altında aşağıdaki şekilde klasörler oluşur:

  • C:\users\username
  • C:\users\local_username

Username (Emre) şeklindeki klasör direk olarak kullanıcı konteynerına (Profil Container) bağlıdır. FXlogix sahip olduğu yönlendirme yeteneği ile aslında kullancı konteynerında bulunan veriler sanki local disk üzerindeymiş gibi gözükür. Bu özellik sayesinde kullanıcılar oturum açtıkları makinadan bağımsız olarak her session host makinası üzerinde aynı verilere (Desktop, Documents, Appdata) erişebilirler.

Local_user (Local_Emre) şekindeki klasör ise gerçekten local disk üzerinde bulunan bir klasördür ve kullanıcının oturumunu kapatmasıyla silinir ve normalde içerisinde bir bilgi olmamakla birlikte kullanıcı konteynerı içerisine yazılmaz.

Emre

Redirections.xml

Local_emre

Redirections.xml

Emre klasörü içerisine biraz daha ayrıntılı göz atarsak aslında bu 3.23 GB’in yaklaşık 2.5 GB’i \AppData\Local\ altında bulunan Firefox, Google Chrome , Explorer gibi uygulamaların cache dosyalarıdır.

Redirections.xml

Bazı özel uygulamalar için bu cache dosyaları önemli olsada Internet Explorer, Firefox vb. Internet tarayıcıları daha önce ziyaret ettiğiniz web sitelerini sonraki ziyaretinizde daha hızlı yükleyebilmek amacı ile cache’leri kullanır. Bağlantı hızının çok düşük olduğu ortamlarda cache’ler yararlı olacak olsada sanal desktop kullandığınız bir ortmada bu sorun olmayacaktır.

Fslogix Cloud Cache kullanılan ortamlarda bu durum biraz daha farklıdır ayrı bir yazıda ondanda bahsedeceğim.

Nedir bu Redirections.xml ?

Redirections.xml kullanıcı profili içerisinde bulunan hangi klasörlerin kullanıcı konteyneri içerisine yazılacağını (Username) ve hangi klasörlerin local klasörü içerisinde tutulacağını kontrol edebilmemizi sağlayan bir mekanizmadır. En basta söylediğimiz gibi varsayılan olarak kullanıcı profili içerisindeki tüm klasörler direk olarak VHD içerisine yani kullanıcı konteyneri içerisine yazılır.

Örnek Redirections.xml dosya formatı şu şekildedir:

<FrxProfileFolderRedirection ExcludeCommonFolders=”0″>
  <Excludes>
    <Exclude Copy=”0″>AppData\Local\Microsoft\Edge\User Data\Default\Cache</Exclude>
    <Exclude Copy=”0″>AppData\Local\Microsoft\Edge\User Data\Default\Code Cache\js</Exclude>
    <Exclude Copy=”0″>AppData\Local\Microsoft\Edge\User Data\ShaderCache</Exclude>
    <Exclude Copy=”0″>AppData\Local\Microsoft\Edge\User Data\BrowserMetrics</Exclude>
    <Exclude Copy=”0″>AppData\Local\Microsoft\Edge\User Data\Default\Cache</Exclude>
    <Exclude Copy=”0″>AppData\Local\Microsoft\Edge\User Data\Default\Code Cache\js</Exclude>
    <Exclude Copy=”0″>AppData\Local\Microsoft\Edge\User Data\ShaderCache</Exclude>
    <Exclude Copy=”0″>AppData\Local\Microsoft\Edge\User Data\BrowserMetrics</Exclude>
    <Exclude Copy=”0″>AppData\Roaming\Mozilla</Exclude>
    <Exclude Copy=”0″>AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer</Exclude>
  </Excludes>
  <Includes/>
</FrxProfileFolderRedirection>

Bu XML ‘in Redirections.xml şeklinde paylaşımlı bir lokasyona kaydedilmesi ve sonrasında GPO ile host makinalara dağıtılması gerekir. Kullanıcının oturum açması ile birlikte XML dosyası <ProfileRoot>\AppData\Local\ dizini altına kopyalanır ve XML dosyası içerisinde Exclude olarak belirtilen klasörler artık Local_user dizini içerisinde tutulucaktır.

GPO için FSlogix ADMX dosyasına buradan erişebilirsiniz.

XML’I regedit ile uygulamak için HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\FSLogix\Profiles altında RedirXMLSourceFolder isimli bir REG_SZ anahtar oluşturmanız gerekmekte. Sonuk olarak: XML içerisinde exclude olarak belirlediğimiz klasörler artık Local_user dizini altında ve kullanıcı profili içerisine kopyalanmıyor.

Daha fazlası için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz:

https://docs.microsoft.com/en-us/fslogix/manage-profile-content-cncpt

Görüşmek üzere.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect