Azure Citrix On Azure

Citrix on Azure Modelleri ve Karşılaştırmaları

Avatar
Written by Emre Martin

Citrix on Azure

Citrix iş yüklerinizi Cloud ortamına taşımak istediğinizde dilerseniz on-premises’den alşkın olduğunuz gibi tüm citrix alt yapınızı (StoreFront, Delivery Controller, Licence Server, Citrix Studio, SQL ) Microsoft Azure’da (IaaS VM’ler üzerinde) konumlandırabilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz ise Citrix Xenapp ve XenDesktop servisini kullanarak Citrix Cloud’un nimetlerinden as a service olarak yararlanmaktır.

Citrix on Azure

Citrix Xenapp & XenDesktop servisi tüm core citrix bileşenlerinin (StoreFront, Delivery Controller, Licence Server, Citrix Studio, SQL) yönetim ve güncelleme yükünüzü üzerinizden alır. Citrix Xenapp & XenDesktop servisi ile kaynaklarınız (Azure, AWS, On-Premises) arasındaki iletişim Cloud Connector adını verdiğmiz bağlayıcı ile sağlanır.

Citrix on Azure Modelleri ve karşılaştırması:

Citrix on Azure Models

  • Citrix Virtual Apps Essential & Citrix Virtual Desktop Essential Azure Market Place üzerinden satın alabileceğiniz ve yönetimini tamamen Azure portal üzerinden ile yönetebileceğiniz Citrix on Azure modeldir.
  •   Quick Deploy modeli ile yönetilir, yani alışkın olduğunuz Citrix management console yoktur. Ayrıca citrix essential servisleri trial olarak kullanma şansınızda yoktur, deploy ettiğiniz zaman satın olmuş olursunuz ?

Citrix on Azure

  • Citrix Xenapp ve XenDesktop Servisi Citrix Cloud üzerinden satın alabileceğiniz ve yönetimini tamamen (Master VM oluşturma, Connetor yüklemesi hariç) Citrix Cloud üzerinden alışkın olduğumuz Citrix Management Console ile yapabileceğiniz modeldir. Citrix Xenapp ve XenDesktop Servisi her iki deployment modelinide destekler Quick Deploy yada Full Configuration. Citrix Xenapp ve XenDesktop Servisini 2 Ay boyunca trial olarak kullanabilirsiniz. (Tabi Provision ettiğniz VM’ler için Azure tarafında ücretlendirilirsiniz).

Citrix on Azure

Faydalı Olması dileğiyle.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect