Azure

Cloud Services (Classic) Dağıtım Modeli Emekli Oluyor !

Avatar
Written by Emre Martin

Azure başlangıçta yalnızca klasik dağıtım modelini sunuyordu (Azure Service Management – ASM). Bu modelde, her kaynak bağımsız olarak mevcuttu; ilgili kaynakları birlikte gruplamanın bir yolu yoktu. Bunun yerine, çözümünüzü veya uygulamanızı hangi kaynakların oluşturduğunu manuel olarak takip etmeniz ve bunları koordineli bir yaklaşımla yönetmeyi unutmamanız gerekiyordu.

2014 yılında Azure, kaynak grubu kavramını ekleyen Resource Manager‘ı (ARM) tanıttı. Kaynak grubu, ortak bir yaşam döngüsünü paylaşan kaynaklar için bir kapsayıcı olmakla birlikte dağıtım şablonları, role-based access control ve bölgesel dayanıklılık gibi birçok faydalı özelliği de beraberinde getirdi.

Resource Manager dağıtım modeli 2014 yılında yani 10 sene önce hayatımıza girmiş olmasına rağmen hala birçok Azure ortamında eskiden kalma Klasik Dağıtım modeli kullanılarak dağıtılmış kaynaklar bulmak mümkün.

Microsoft, bu 10 senelik sürenin yeterli olduğunu düşünmüş olacak ki, 1 Eylül itibarıyla Klasik Dağıtım modelini kullanımdan tamamen kaldırıyor. 31 Ağustos öncesine kadar Klasik Dağıtım modeli ile dağıtılmış kaynaklarınızı, Resource Manager dağıtım modeline geçirmeyi unutmayın. 

Daha fazlası için:

https://azure.microsoft.com/en-in/updates/cloud-services-classic-retirement-announcement-jan2024/

https://learn.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/migration-classic-resource-manager-overview

 

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect