Azure Azure Security Defender For Cloud

Defender for Cloud & Vulnerability Management

Avatar
Written by Emre Martin

Screenshot of the servers plan that shows where the edit configuration button is located.

Her siber risk ve güvenlik programının temel bileşenlerinden biri güvenlik açıklarının düzenli olarak belirlenmesi ve analiz edilmesidir.  Microsoft Defender Güvenlik Açığı Yönetimi (Microsoft Defender Vulnerability Management) kuruluşunuzu güvenlik açıklarına karşı sürekli olarak izleyerek periyodik tarama gereksinimlerinide ortadan kaldırır.  

Microsoft Defender Güvenlik Açığı Yönetimi ile sunduğu avantajlar:

  • Sonuçların farklı platformlar ve teknolojiler arasında karşılaştırılabilir ve güvenilir olmasını sağlar. Ayrıca güvenlik araçlarının ve yapılandırmalarının yönetimini basitleştirerek karmaşıklığı ve kafa karışıklığını azaltır.
  • Değerlendirmenin yama yönetimi ve olay müdahalesi gibi diğer güvenlik süreçleriyle otomatikleştirilmesine ve entegre edilmesine yardımcı olabilir ve daha hızlı yanıt süreleri ile kuruluşların bilinçli kararlar almasını ve iyileştirme çabalarını etkili bir şekilde önceliklendirmesini sağlar.
  • Farklı türdeki bulut kaynaklarını taramak için birden fazla çözüm satın alma ihtiyacını ortadan kaldırır.
  • Kuruluşların sektörleri ve bölgeleriyle ilgili siber güvenlik standartlarına ve yönetmeliklerine uymalarına yardımcı olur.
  • Büyük risk oluşturan güvenlik açıklarının giderilmesine öncelik verilmesine yardımcı olur.

Microsoft Defender Güvenlik Açığı Yönetimi çözümüne nasil sahip olabiliriz ?

A screenshot of a computer Description automatically generatedDefender for Server: Azure ve Azure Arc ile bağlı makinalarınız için Defender for Endpoint ajanı (MDE) vasıtası ile  güvenlik acıklarını ve yanlış yapılandırmaları Microsoft Defender Güvenlik Açığı Yönetimini (Microsoft Defender Vulnerability Management – MDVM) kullanarak keşfeder.  

CSPM Plan: Eğer Defender for Server (Plan 1 yada Plan 2) kullanmıyorsanız ancak yinede Microsoft Defender Güvenlik Açığı Yönetimi ile ortamınızdaki güvenlik açıklarının belirlenmesi ve analiz edilmesini istiyorsanız Defender CSPM plan’da bulunan Agentless Scanning for Machines özelliğini kullanabilirsiniz.

Qualys: Defender for Server Plan 2 ‘nin bir parcası olarak dilerseniz ekstra Qualys lisans yada hesabı olmadan Qualys Scanner ile bulguları görüntüleyebilirsiniz. Ancak bu özelliğin 1 Mayıs 2024’de kullanımdan kaldırılacağı duyuruldu.

Defender for Server Plan 1 ve Plan 2’deki Defender Güvenlik Açığı Yönetimi özellikleri:

CapabilityDefender For Servers Plan 1Defender For Servers Plan 2
Vulnerability assessment
Configuration assessment
Risk based prioritization
Remediation tracking
Continuous monitoring
Software inventory
Software usages insights
Security baselines assessmentX
Block vulnerable applicationsX
Browser extensions assessmentX
Digital certificate assessmentX
Network share analysisX
Hardware and firmware assessmentX
Authenticated scan for WindowsX

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect