Azure Azure WVD FsLogix

FSLogix 2210 ile Otomatik VHD Disk Sıkıştırma

Avatar
Written by Emre Martin

Bildiğiniz üzere AVD ortamlarıda FSLogix kullanıyorsanız kullanıcı profilleri Azure Storage içerisindeki VHD’lerde saklanır. VHD boyutları (varsayılan 30GB’dir) kullanıcı profilene bağlı olarak hızlı bir şekilde büyüyebilir. Sorun şu ki VHD’ler varsayılan olarak dinamik olarak genişler buda disk boyutunun sanal disk içerisindeki gerçek dosyalardan daha büyük olabilmesine sebeb olur. Bu durumdakullanıcı profilinde bulunan ve VHD içerisinde fazlaca yer kaplayan dosyaları silse dahi, Storage account içerisindeki VHD’nin boyutu değişmeyecektir.

Çözüm olarak kullanıcı profillerinin tutulduğu VHD’lerin düzenli olarak shrik edilmesi yani sıkıştırışması gerekmektedir.

Geçtiğimiz günlerde FSLogix’in yeni versiyonu olan 2210 kullanıma sunuldu. Yeni versiyon ile birlikte artık Otomaik VHD Disk Compaction özelliği geldi. Bu özellik sayesinde bir kullanıcı her oturumu kapattığında önceden tanımlanmış bir eşiğe bağlı olarak kullanıcı VHD’leri otomatik olarak sıkıştırılacak.

Oturumunu kapatan kullanıcı bu işlem yapılırken Waiting for FSLogix Apps Services uyarısını görecek ve bu işlem kullanıcı profilindeki sıkıştırılacak alana bağlı olarak maximum 5 dk devam edecek.

Bu özellik varsayılan olarak aktif olacak şekilde yeni versiyonla birlikte kullanılabilecek.

Daha fazlası için:

https://learn.microsoft.com/en-ie/fslogix/concepts-vhd-disk-compaction

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect