Azure Preview

Müşteri Kontrollü Sanal Ağ Geçidi Bakım Planlaması

Avatar
Written by Emre Martin

Ağ geçitleri işlevsellik, güvenilirlik, performans ve güvenliği artırmayı amaçlayan düzenli güncellemelerden geçer. Bu güncellemeler, yazılım bileşenlerinin yamalanması, ağ bileşenlerinin yükseltilmesi ve eski donanımınların hizmetten çıkarılması gibi çok çeşitli faaliyetleri kapsar. Çoğu durumda, bu güncelleştirmeler müşteri işlemleri üzerindeki etkilerini en aza indirmek için Microsoft tarafından dikkatle planlanır.

Azure’ın güncelleştirmeleri ağ geçidi bölgesinde mesai saatleri dışında planlaması ve müşterilerin sağlam bir mimariye sahip olması gibi faktörler, güncelleştirmelerin çoğunun normal iş faaliyetlerini aksatmamasını sağlamaya yardımcı olsada müşterilerin bu güncelleştirmelerden etkilendiği durumlar olabiliyor. Operasyonlar üzerindeki olası etkileri azaltmak için artık bakım pencerelerini mesai saatleri dışında yapıladırılabilecek. Şuan için önizlemede olan bu özellik kesintileri önlemenize ve sorunsuz ağ geçidi işlemlerini sürdürmenize olanak tanıyacak.

A screenshot of a computer Description automatically generated

Müşteriler, ağ geçidi bakımını işletmeleri için en uygun zamanda planlamak için yapılandırılabilir bakım pencerelerini kullanabilirler. Şu anda müşteri kontrollü bakım pencereleri 4 tür ağ geçidi kaynağı için genel önizlemede mevcuttur:

VPN Ağ Geçidi için müşteri kontrollü ağ geçidi bakımını yapılandırma (Önizleme)

https://learn.microsoft.com/en-ie/azure/vpn-gateway/customer-controlled-gateway-maintenance

Sanal WAN için müşteri kontrollü ağ geçidi bakımını yapılandırma (Önizleme)

https://learn.microsoft.com/en-ie/azure/virtual-wan/customer-controlled-gateway-maintenance

ExpressRoute için müşteri kontrollü ağ geçidi bakımını yapılandırma (Önizleme)

https://learn.microsoft.com/en-ie/azure/expressroute/customer-controlled-gateway-maintenance

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect