Azure Azure WVD

Windows Virtual Desktop ARM Model – Bahar Güncellemesi

Avatar
Written by Emre Martin

Geçtiğimiz ayın son günlerinde yayınlanan Spring Update, yani bahar güncellemesiyle Microsoft Windows Virtual Desktop (WVD) ARM Modeli Preview olarak duyurdu. Bu güncelleme ile WVD Azure’un core servislerinden biri haline gelerek tam anlamıyla Desktop-As-A-Service conseptine uyarlandı.

Peki ARM Model oldu da ne oldu ?

Ilk olarak Eylül 2019’da genele açık olarak yayınlanan Windows Virtual Desktop bir ARM (Azure Resource Manager) kaynağı değildi yani tüm WVD objeleri ayrı bir veri tabanında tutulmaktaydı. Bu güncelleme ile her WVD objesi kendi haklarına sahip birer ARM kaynağı haline geldi. Nedir bu ARM ? ARM – Azure Resource Manager; Azure ile biz kullanıcılar arasında bulunan dağıtm ve yönetimden sorumlu bir servistir. Daha basit olarak söylemek gerekirse bizim taleplerimizi igili Azure kaynak sağlayıcılarına (Resource Provider) ileterek servisler üzerinde bizlere kontrol sağlayan servistir.

WVD-Service-Provider-Register

ARM Model’den önce WVD kullanabilmenin ilk şartı WVD servisinin Azure Active Directory servisi ile eşleştirilmesiydi çünkü WVD servisi Azure’un core servislerinden biri değildi. Bu gereksinim ARM model ile ortadan kalmış oldu, Servisi oluşturuken kimlik doğrulaması için hangi Azure Active Directory’yi kullanılacağımızı belirtmek artık yeterli hale geldi.

ARM model ile gelen diğer güzel bir özellik ise daha önceden WVD servisini monitor etmek için kullandığımız Powershell yada Diagnostics App servis yerine artık her bir WVD kaynağını birbirinden bağımsız olarak Log Analytics servisine bağlayabilir hatta PowerBI entegrasyonu ile daha görsel raporlar oluşturmamızda mümkün.

Ya Non-ARM Windows Virtual Desktop Kullanan Müşteriler ?

Non-ARM ve ARM model arasında ciddi mimari değişiklik mevcut bu sebepden mevcut WVD kullanıcılarının ortamlarını ARM modele migrate etmeleri gerekecek. Şuan için Microsoft tarafından yayınlanan official bir tool mevcut değil ancak yakın bir zamanda gelmesi bekleniyor. Biraz araştırma sonrasında bu işin yapan  Start WVD Admin GUI diye bir tool buldum. İlk fırsatta deneyip tecrübelerimi sizlerle paylaşıyor olacağım.

Windows Virtual Desktop Mimarisi:

ARM Model ile birlikte Managed Control Plane adını verdiğimiz Microsoft yönetim katmanı altyapısı tamamen yeniden dizany edilerek diğer Azure sevisleriyle daha entegre çalışan bir yapı ortaya çıkarıldı. RDP bağlantılarını load balance etmek için Azure Front Door, Alt yapı hizmetlerini barındırmak için Azure App Services, RDS veritabanı için Azure SQL, Ortamı monitoring için Log Analytics servisi.

Windows Virtual Desktop Non-Arm ve ARM Model arasındaki farklar:

Windows Virtual Desktop Non-Arm ve ARM Model arasındaki mimari farklar:

Windows Virtual Desktop ARM Modeli Kullanmaya Başlamak için:

Azure Portal Üzerinden All Services -> Windows Virtual Desktop yolunu izleyerek bu servise erişebilir, Host Pool oluşturarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yakın bir zamanda tüm Azure bölgelerinde kullanılabilir olacak olan Virtual Windows Desktop ARM şuan için sadece Central US, East US, North Central US, South Central US, West Central US ve West US  bölgelerinde kullanılabilir durumda. Daha fazlası için şimdilik bu linkten yararlanabilrisiniz.

Uzun zamandır bu heyecan verici servisle ilgili birşeyler paylaşmak istiyordum bu güne kısmetmiş, devamı gelecek. Coronasız günler dilerim 🙂 

WVD serisi ile ilgili diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect