Azure Azure WVD

Windows Virtual Desktop & Bölüm4 – Özel İmajlar Olusturma

Avatar
Written by Emre Martin

WVD Host Pool içerisine sanal makina eklerken Azure Marketplace içerisindeki WVD için optimize edilmiş Managed Windows imajları kullanabiliriz.

Azure WVD Custom Images

Managed imajlar WVD ortamı için optimize edilmiş gerekli WVD agent yüklemelerine sahip imajlardır. Ancak bazı durumlarda bu imajlar organizasyonların ihtiyacı olan farklı uygulama ve agent yüklemelerine sahip olmadığından bir takım özellştirmeler yapmamız gerekir. VDI dünyasında tüm bu özellştirmeleri tamamladığımız imajlara Master yada Golden imaj adı verilir ve dağıtılacak her bir sanal makina bu imajları kullanarak oluşturulur. Bu imajlar ihtiyacınız olan tüm yüklemelere sahip template’lerdir. Şimdi Azure ortamındaki özel imaj oluşturma seçeneklerini inceleyelim.

Özel İmajlar – Virtual Machine Capture 

Özel imaj oluşturmak için öncelik Azure Marketplace’den WVD için desteklenen Windows dağıtımlarını kullanarak bir sanal makina oluşturuyoruz.

Azure WVD Custom Images

Oluşturduğumuz sanal makinaya Bastion ile bağlanarak gerek duyduğumuz özelleştirmeleri tamamlıyoruz ve sonrasında Sysprep yaparak sanal makinamızı kapatıyoruz.

Azure WVD Custom Images Create

Azure WVD Golden image

Daha sonra Sanal Makina – Overview kısmında bulunan Capture seçeneğini ile özelleştirdiğimiz Windows makinasının imajını alıyoruz.

WVD Ozel imaj hazırlama

İmaj ismi ve imajın oluşturulacağı kaynak grubunu seçerek Create seçeneği ile işlemi tamamlıyoruz.

Oluşturduğumuz bu özel imaja Host Pool oluştururken Browse all images and disk -> My items –> My Image seçeneğini kullanarak erişebilirsiniz.

Azure Managed Images

Azure Shared Image Gallery

Özel imajlarımız için kullanabileceğimiz diğer bir seçenek ise Azure Shared Image Gallery dir. Shared imajlar versiyonlama, farklı Azure bölgelerine replikasyon, Yüksek erişebilirlik (ZRS), Azure üyelikleri arasında paylaşım gibi olanak sağlar.

Azure Portal -> All Services -> Shared image galleries yolunu izleyerek add seçeneği bile imajımızı oluşturmaya başlıyoruz.

Azure Share Image Gallery

Instance details kısmında oluşturduğumuz Image Gallery için bir isim vererek imajlarımızı tutmak istediğimiz Azure bölgesini seçiyoruz.

WVD Image Gallery

Bir sonraki adımda Add new image definition seçeneği ile Image Gallery içerisine imajımızı ekliyoruz.

Windows Virtual Desktop Custom Image

Generalized & Specialized ?
Generalized seçeneği shared gallery içerisine eklediğimiz imaja sysprep uygulayarak daha sonra kullanabileceğimiz bir template oluşturmamızı sağlar. Specialized seçeneği ise mevcut imajın snapshot’ını alarak yeni bir imaj oluşturur.

WVD Image Management

Source Image: Shared gallery içerisine eklenecek imajın kaynağını seçiyoruz. Shared image gallery içerisine sadece Capture yapılan imajlar eklenebilmektedir. Bir önceki adımda Capture yaptığımız imajı seçiyoruz.

Target Region: Shared gallery içerisine eklediğimiz imajın kullanılabilir olmasını istediğimiz Azure bölgelerini seçiyoruz ve Review + Create seçeneği ile imajımızın galeri içerisine eklenmesini tamamlıyoruz.

Oluşturduğumuz özel imaja Host Pool oluştururken Browse all images and disk -> My items –> Shared Image seçeneğini kullanarak erişebilirsiniz.

Azure Shared Images

WVD ARM serisi ile ilgili diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

 

 

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect